Madagaskar: Kuchnia malgaska

Kraby i szaszłyki z zebu

Madagaskar łączy tradycje kuchni arabskiej, portugalskiej, azjatyckiej z wpływami francuskimi, w końcu przez 65 lat był kolonią. Podstawą pożywienia jest ryż. Czasem gotowany z kokosem, czasem w wodzie albo podsmażany. Codzienna dieta jest dość skromna. Jak podpytuję co jedzą na co dzień, to najczęściej jest to ryż z ostymi przyprawami, piklami i warzywami. Często jednak ryż i kropka. Bo bieda. Nic dziwnego, że na mieszkańca przypada 140 kg na rok! Wystarczy przejść się po wiosce, żeby zrozumieć, że ludzie za rogiem nie mają lekko. Pięciokilowy worek ryżu w sklepie to koszt rzędu 15000AR, czyli jakieś 15-16 zł. Na targu nieco taniej. 

Przysłowie malgaskie: Kto lubi ryż, musi wyplenić chwasty.





Nawet gdy cię ręce zabolą podczas pracy, pomyśl o głodnym żołądku - malgaskie przysłowie. 

Na targu widać pomidory, marchew, bataty, imbir, ogórki, fasole, maniok, rośliny strączkowe, kolczoch (dyniowate). Z owoców: mango, banan, ananas, papaja. Więcej o owocach tutaj.


Skromny stragan zapewni utrzymanie rodzinie, na wsiach maja po 6-7 dzieci. Antykoncepcja? Jatrofa jest popularnym środkiem poronnym... 


Ryba dnia podana w dobrym hotelu


Tradycyjna romazava z mięsem zebu

Sklep z mięsem i warzywami na targowisku

 
Sklep z drobiem

Mięso jest dość drogie. Dniówka robotnika drogowego to 15000 ariarów, a kilo zebu kosztuje 20000. Je się to, co rośnie w pobliżu. Skoro jest obok drzewo mango, to jego owoce będą podstawą sałatek i kiszonek póki jest dostępne. Rzadko kogoś stać na owoce z innych części kraju. W końcu tu nie ma porządnych dróg. Jajka kupują na sztuki: jedno kosztuje 450 do 600 ariarów, ugotowane 1000. Mój kierowca kupił sobie jak zgłodniał 1 jajko właśnie. Na targu widać sporo krabów: siedzą w błocie, przeżyją do 3 tygodni, gdyby były czyste przetrwałyby z 3 dni. 



Sklep z mięsem na targu


Mięso w sklepie:
Antrykot 26300 AR
Rhumsteak 28600 AR
Steak haché tartare (mielone) 25500 AR
Szynka 33500 AR
Szynka gotowana 49900 AR
Ozór wołowy 18000 AR
Wołowina bourgignon 22500 AR
Wątróbka wołowa 28000 AR
Suche salami swojskie 55800 AR
Żeberko wieprzowe - 29300 AR
Golonko - 17600 AR

1 eur = 3800 AR

Pamiętajmy: kupuje się mięso żywe, bo nie ma lodówek w domach. Są w sklepach, ale nie zawsze na prąd, często tylko ma wkłady lodowe. Kurczak też nie jest daniem codziennym. Europejczykom trudno patrzeć, jak idą drogą trzymając za nogi, głową w dół 3 kury. Jeszcze gorzej jak jadą na rowerze, a żywy obiad z przerażeniem rozpościera skrzydła zwisając z kierownicy. Dla Malgasza to już jest danie, jeszcze żywe, ale jednak już prawie na talerzu. Z zebu obchodzą się trochę lepiej, bo i wartość krowy jest o wiele wyższa. Choć to też idący obiad. Często zapominamy, że pierś kurczaka na tacce w markecie to było żywe zwierzę. 


Ceny w sklepie 2022

Malgaski model żywienia

Jeśli chodzi jednak o jedzenie dla turystów, naprawdę Madagaskar nas zaskoczy. 

Na przystawkę sałatka z ośmiornicy, carpaccio z krewetek, tatar z ryby z marakują (foto powyżej), smażone krewetki, koktajl z krewetek, roladki z wędzonego miecznika, carpaccio z zebu, etc. Hotele proponują też często makarony i pizze (wpływ włoskich właścicieli). Znaja też zupy z ryby czy krewetek albo kurczaka z warzywami. 

Do tego liczne dania z owoców morza (krewetki, kraby, ośmiornice, ryby w całości i w filecie, smażone czy grillowane kalmary), zebu w tradycyjnej zupie królewskiej Ramazava, zebu w szaszłykach i w formie steków, baranina, kaczka po malgasku, kurczak tandoori (wpływy hinduskie). 

Na deser: ciastka bananowe, owoce sezonowe, a czasem wręcz typowo francuskie musy, tarty, ciasta. 


Niektóre hotele spełniają dla mnie wymogi 4 gwiazdek na poziomie europejskim z francuską cuisine gastronomique. 






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Brazylia: Karnawał w Salwadorze

Brazylia: Ale kolory!

Peru: Chwała na wysokościach, Jesus naszym przewodnikiem