Szwajcaria: Czekolada

150000 ton czekolady rocznie produkują Szwajcarzy. Nie wiem jak liczą "normę", ale różne statystyki mówią, że każdy Helwetczyk zjada jej nawet 12 kg. A ma szeroki wybór pomiędzy pralinkami, batonikami, czekoladą gorzką, mleczna, białą i różową z kakaowca Ruby (Wybrzeże Kości Słoniowej i Brazylia). I choć manufaktur z pralinkami i czekoladą na wagę jest sporo, a w każdej kolejka, to dzięki uprawianiu sportu z nadwagą nie mają wiekszych problemów. Zresztą biorac pod uwagę, że do każdego świadczenia medycznego trzeba indywidualnie dopłacić, nie ma sie co dziwić, że widzimy ich w ruchu od rana do wieczora. A im starsi, tym bardziej aktywni. 

Pierwsza czekolada jaka przychodzi mi na myśl to wspaniałe kostki Toblerone, które znajdziemy w wielu plecakach aktywnych sportowo Szwajcarów. Mają kształt Matternhornu. A nazwa pochodzi od nazwiska wytwórcy: Jeana Toblera. Torrone to z włoskiego nugat. Były hitem już pod koniec XIX wieku. Fabryka pochodzi z 1899, ale dopiero w 1908 roku pojawił się kształt rogu. 

Kolejną marka jest Cailler z Vavey działajacy od 1820 roku. Dostepny w większości sklepów. To on zrobił z czekolady produkt masowy. Odkąd kakao trafiło w XVI wiek do Europy z Hiszpanami, było produktem luksusowym dla możnej arystokracji. W Szwajcarii czekolada pojawi sie dopiero w 1679 roku po tym jak burmistrz Zurichu skosztował jej w Brukseli. Próżno protestanci zakazywali słodkiej rozkoszy, Helweci już wiedzieli co dobre i potajemnie grzeszyli zajadając czekoladę. Towar trafiał tu głównie z Włoch. W 1792 roku otwarto w Bernie pierwszy sklep z czekoladą. 

Zięć  założyciela firmy Cailler wykorzystał mleko w proszku tworząc czekoladę mleczną (1875r). Z czasem i inni zaczęli stosować ten produkt, ale Cailler zmienił recepturę i do dziś używa krowiego mleka.

Jego śladem poszła rodzina Suchard kojarzona z Milką. 

Lindt działa od 1845 roku: udoskonalił recepturę przez długie mieszanie, czekolada jest mniej klejąca. Dostarcza też rozkoszy, bo po 2 czy 3 dniach skakania wydaje się mniej kaloryczna. 

Frey to tradycyjna marka powstała w 1887 roku słynaca z różnorodności wyrobów. 

Jakości czekolady pilnuje zespół przedstawicieli producentów, Chocosuisse. Praca marzeń? Muszę nad tym pomyśleć.;))




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Brazylia: Karnawał w Salwadorze

Brazylia: Ale kolory!

Peru: Chwała na wysokościach, Jesus naszym przewodnikiem