Polska: 100-lecie Orkiestry Dętej KWK Pokój


Kopalnie na Śląsku powoli stają się przeszłością. Najpierw łączyli je, żeby były bardziej rentowne, potem zamykali, a teraz się dziwią, że węgiel po 3000 za tonę. Brawo! Kiedy przeglądam filmy o Śląsku, trafiam na dokument "Gruba" w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz o kopalni Rydułtowy. W 2004 połączono ją z pszowską Anną. I co? 7 lat później kopalnię Anna zamknięto. Zostały gminie długi i kłopot jak zagospodarować tereny pokopalniane. 




Zimowe zdjęcia z pszowskiego rynku z pielgrzymkową bazyliką NMP


Kiedyś kopalnia utrzymywała biblioteki, orkiestry, obiekty sportowe, organizowała zawody, drużyny, żyło się tu nieźle. Choć powietrze można było przeżuć. W Pszowie mamy świetne lodowisko, wspomnienie bogatej legendy miasta. I stadion. 

O tym jakie są historie górnicze przypomina mur wokół kościoła na Nikiszowcu: cegiełki pamięci to wspomnienie tych, co zginęli pod ziemią. A każda, to inna tragedia rodzinna. 


 
Nikiszowiec, kościół 

Stulecie orkiestry KWK Pokój, to okazja spotkania z historią zapisaną w partyturze. To kawałek świata, który staje się skansenem. Zawsze wyglądaliśmy z okna, gdy ulicami Nowego Bytomia szła orkiestra na 1 maja. Dobrze, że ta tradycja się utrzymuje. Od 1993 roku dyrygentem jest Jacek Kampa. 


Cieszy mnie, że w obiektach pokopalnianych tworzy się muzea, że niektóre obiekty przetrwają. A jest ich coraz więcej.

-Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach
-Sztolnia Czarnego Pstrąga, Tarnowskie Góry
- Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu
-Walcownia w Szopienicach (Muzeum Hutnictwa Cynku)
-Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
-Kopalnia Ignacy w Rybniku (po dawnej kopalni Hoym z 1792)
-Kopalnia Guido w Zabrzu
-Stara Fabryka w Bielsku-Białej (włokiennictwo) - zdjęcia poniżej.
-Wieża wyciągowa Szybu Prezydent w Chorzowie
-Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu
-Muzeum Historii Zapałek w Częstochowie (zamknięto)
-Radiostacja Gliwice
-Muzeum Śląskie na terenie po kopalni Katowice
- Muzeum Chleba w Radzionkowie
-Kolonia robotnicza Ficinus w Rudzie Śląskiej
-Muzeum Tyskich Browarów Książęcych
-Muzeum Browaru Żywiec

Więcej: Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Z naszymi muzeami warto się zapoznać w czasie Industriady. Najbliższa:

3 WRZEŚNIA 2022
www.industriada.pl







Cokolwiek by nie powiedzieć, taki koncert jest raz na 100 lat, więc kolejnego tak okrągłego jubileuszu nie dożyję. Nie zabrakło klasyki, ale też paru utworów filmowych jak West Side Story czy Ennio Morricone. Dwie godziny muzyki w najlepszym wydaniu. Soliści w drugiej części zachwycali: waltorniści, klarnetcistka, już o trąbkach nie wspominając. Zdecydowanie warto było się wybrać. Naturalnie miejsca zarezerwowane dla VIPów w dużej mierze były wolne, więc się przesiadłam do pierwszego rzędu. Piękny koncert. Już planuję wybrać się na przegląd orkiestr dętych. To we wrześniu. Zapraszam do Rudy Śląskiej. 








Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Brazylia: Karnawał w Salwadorze

Brazylia: Ale kolory!

Peru: Chwała na wysokościach, Jesus naszym przewodnikiem